PRAWIE WSZYSTKO O LASERACH OBROTOWYCH

Laser obrotowy, laser rotacyjny, niwelator laserowy, laser budowlany - jak widać, nazewnictwo "kręciołków" jest bardzo urozmaicone. Każda z tych nazw jest jednak poprawna. Laser obrotowy jest w pewnym sensie niwelatorem, ma wirującą głowicę i stosuje się go najczęściej na placu budowy.

1. Jak świeci laser obrotowy?

Źródłem światła w chyba każdym niwelatorze rotacyjnym dostępnym na rynku sprzętu pomiarowego jest laser półprzewodnikowy. Został on uznany przez specjalistów za przełom w technice laserowej. Dioda półprzewodnikowa dzięki swoim niewielkim wymiarom,..

2. Czerwony? Zielony? A może podczerwony?

Jednym z kryteriów wyboru lasera obrotowego jest barwa światła, jaką emituje dioda półprzewodnikowa. Musimy pamiętać, że to nie nasze upodobania estetyczne powinny decydować o wyborze konkretnego niwelatora laserowego, a rodzaj prac, jakie nim..

3. BHP ponad wszystko - bezpieczna praca laserem rotacyjnym

Już w "Gwiezdnych wojnach" można było zauważyć śmiercionośną moc laserowego miecza rycerzy Jedi. Może światło w niwelatorach laserowych nie jest tak groźne, jednak podczas pomiarów warto stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Od..

4. Niwelatory obrotowe - wirujące światło

Jesteśmy na takim etapie rozwoju technologicznego, że w większości przypadków podchodzimy do narzędzi laserowych jak psy do jeży. Chcielibyśmy, ale się boimy. Odwagi! Laser obrotowy pozwala usprawnić większość czynności pomiarowych na budowie. Choć nie..

5. Dlaczego niwelator laserowy jest lepszy od optycznego?

Konstrukcja niwelatora obrotowego jednoznacznie wskazuje, że ma on zastąpić na placu budowy niwelator optyczny. Właściwie znajdzie się tylko kilka aspektów, które przemawiają na niekorzyść lasera rotacyjnego w konfrontacji z niwelatorem optycznym. W..

6. Obiektywnie o wadach niwelatora obrotowego

Nie ma róży bez kolców, nie ma też sprzętu pomiarowego bez wad. Każdy instrument, bez wyjątku, ma swoje słabe strony. Tak też jest w przypadku lasera rotacyjnego. nie do wszystkich zadań niwelacyjnych - kupując laser obrotowy, musimy mieć świadomość, że..

7. Kompensator elektroniczny w laserze rotacyjnym

Kompensator to taki wynalazek, który spotkamy praktycznie w każdym nowoczesnym instrumencie pomiarowym. W niwelatorach obrotowych zastosowano jego najbardziej zaawansowaną wersję. Pamiętacie, jak w pierwszym odcinku poradnika o niwelatorach optycznych..

8. Niwelator laserowy - różne tryby pracy

Laser obrotowy, jak sama nazwa wskazuje, kręci się i w ten sposób tworzy płaszczyznę odniesienia, która wykorzystywana jest do różnych prac związanych z wyznaczaniem wysokości lub prostoliniowości. Niwelator rotacyjny posiada również inne ciekawe tryby..

9. Niwelator laserowy - różne tryby pracy - tryb obrotowy

Tryb obrotowy pracy niwelatora jest najpowszechniej stosowanym w pracy z laserem rotacyjnym. Tryb obrotowy to podstawowy tryb pracy niwelatora rotacyjnego. Stosuje się go w 90% prac budowlanych. Głowica instrumentu, która emituje punktowe światło..

10. Niwelator laserowy - różne tryby pracy - tryb skanowania

Tryb skanowania to ograniczenie obrotu głowicy niwelatora laserowego do pewnego zakresu kątowego. Tryb skanowania, zwany także przez wielu trybem liniowym, występuje przeważnie w droższych modelach laserów rotacyjnych. Umożliwia on ograniczenie obrotu..

11. Niwelator laserowy - różne tryby pracy - tryb punktowy

Tryb punktowy uruchamia się w niwelatorze laserowym poprzez zatrzymanie ruchu obrotowego głowicy. Pamiętacie z poprzednich odcinków poradnika, że światło lasera w głowicy niwelatora rotacyjnego ma charakter punktowy. Dopiero obrót głowicy z prędkością..

12. Niwelator laserowy - różne tryby pracy - tryb pionownika

Pionownik - do góry lub do dołu - służy w niwelatorze laserowym nie tylko do pionowego "przenoszenia" punktów między podłogą a sufitem, ale także do dokładnego ustawiania instrumentu np. nad początkiem spadku. Pionownik laserowy występuje..

13. Niwelatory ze spadkami czy z płaszczyzną poziomą?

Możliwość realizowania przed laser obrotowy spadków jest jednym z najważniejszych kryteriów w jego wyborze. Funkcjonalność ta decyduje nie tylko o przydatności naszego sprzętu, ale również o cenie zakupu. Na początek wyjaśnijmy sobie pojęcie realizacji..

14. Pozioma, pionowa i skośna praca lasera rotacyjnego

Ustaliliśmy w poprzednich odcinkach poradnika, że niwelator obrotowy to instrument wszechstronny. Niektóre modele mogą pracować nie tylko w pozycji poziomej, ale także w pionowej, a prawie wszystkie współpracują z płytą uchylną i wyznaczają linie..

15. Samodzielna kontrola poprawności działania niwelatora

Każdy użytkownik lasera obrotowego może samodzielnie skontrolować poprawność jego działania. Chodzi tutaj głównie o sprawdzenie, czy spoziomowana lub spionowana głowica lasera tworzy rzeczywiście poziomą lub pionową płaszczyznę odniesienia. Przed każdym..