Niwelator laserowy - różne tryby pracy - tryb punktowy

Tryb punktowy uruchamia się w niwelatorze laserowym poprzez zatrzymanie ruchu obrotowego głowicy.

Pamiętacie z poprzednich odcinków poradnika, że światło lasera w głowicy niwelatora rotacyjnego ma charakter punktowy. Dopiero obrót głowicy z prędkością rzędu 150-600 obr./min powoduje, że tworzy się płaszczyzna, która zrzutowana z kolei na obiekt ma postać widocznej linii (czerwonej lub zielonej). To podstawowy tryb pracy lasera - tryb obrotowy. Ograniczając zakres obrotu głowicy do określonej wartości kątowej, otrzymujemy kolejny tryb pracy instrumenty - tryb skanowania.

Tryb punktowy pracy lasera obrotowego z kolei "uruchamia się" poprzez zatrzymanie głowicy obrotowej. Emitowane przez głowicę światło laserowe, docierając do konkretnego obiektu, tworzy na nim widoczny punkt.

Tryb punktowy wykorzystuje się m.in. do przenoszenia punktów na tej samej wysokości, wyznaczania prostoliniowego przebiegu elementów konstrukcyjnych czy sprawdzania prawidłowości realizacji prac budowlanych.

W trybie punktowym praca z niwelatorem budowlanym polega na wykorzystaniu plamki laserowej jako punktu odniesienia zamiast płaszczyzny powstającej w wyniku wirowania głowicy. Są sytuacje, gdy nie trzeba lub nie można korzystać z linii, nawet o ograniczonej długości w trybie skanowania.

Zmiana położenia plamki (jej obrót wokół osi instrumentu) może odbywać się na dwa sposoby. Manualnie, jeśli głowica nie jest schowana pod osłoną ochronną - operator wtedy ręką obraca głowicę i nakierowuje plamkę lasera na żądany punkt. Elektronicznie, gdy głowica schowana jest pod plastikową lub szklaną osłoną - zmianę położenia plamki realizuje się poprzez klawiaturę niwelatora rotacyjnego.

Tryb punktowy jest najmniej prądożernym trybem pracy instrumentu. Warto więc z niego korzystać zawsze, gdy nie potrzebujemy pełnozakresowej (360°) linii odniesienia.

Więcej o praktycznym wykorzystaniu sprzętu na www.blog.mierzymy.pl. Zapraszamy!

Czytaj dalej... Niwelator laserowy - różne tryby pracy - tryb pionownika