Niwelator laserowy - różne tryby pracy - tryb obrotowy

Tryb obrotowy pracy niwelatora jest najpowszechniej stosowanym w pracy z laserem rotacyjnym.

Tryb obrotowy to podstawowy tryb pracy niwelatora rotacyjnego. Stosuje się go w 90% prac budowlanych. Głowica instrumentu, która emituje punktowe światło laserowe, obracając się o 360˚, generuje płaszczyznę odniesienia. Kiedy światło lasera dociera do jakiegoś obiektu (np. do ściany) tworzy na nim czerwoną, zieloną lub niewidzialną linię. Można ją wykorzystać do wyznaczania wysokości obiektów, poziomów odniesienia lub przenoszenia punktów np. z podłogi na sufit. W trybie tym można oczywiście pracować również, stosując odbiornik laserowy.

Podstawowe lasery obrotowe posiadają stałą prędkość obrotową (np. 600 obr./min). W bardziej zaawansowanych modelach niwelatorów laserowych można zmieniać wartość tego parametru (użytkownik ma do wyboru kilka zdefiniowanych wartości, np. 150, 300 i 600 obr.min).

Prędkość obrotu głowicy dobiera się do rodzaju realizowanego zadania i odległości od stanowiska pomiarowego. Im prędkość jest większa, tym światło lasera padające na obiekt tworzy bardziej "ciągłą" linię. Dużą prędkość obrotową należy stosować, jeśli pracujemy z odbiornikiem w dużej odległości od stanowiska lasera.

Nie warto jednak z prędkością przesadzać, bo większa częstotliwość obrotu oznacza większy pobór prądu. Zmieniając ten parametr pracy można więc zdecydowanie przedłużyć czas pracy instrumentu na jednym naładowaniu akumulatorów.

Więcej o praktycznym wykorzystaniu sprzętu na www.blog.mierzymy.pl. Zapraszamy!

Czytaj dalej... Niwelator laserowy - różne tryby pracy - tryb skanowania