Brak produktów
Producenci
Wszyscy wiemy, do czego służy dalmierz. Ale czy podczas używania go zastanawiamy się, jak działa? Przeważnie nie. Zapewne warto poznać technologię, bo wiedza ta pozwoli nam poprawnie wykonywać pomiary.
Dalmierze ręczne, które można spotkać na polskim rynku, dzielą się na dwie zasadnicze grupy:
W pierwszej grupie znajdują się z kolei, ze względu na technikę wyznaczania odległości:
Najprościej rzecz ujmując, dalmierze służą do bezinwazyjnego, jednoosobowego wyznaczania odległości. Dystans obliczany jest na podstawie pomiaru czasu, podczas którego impuls elektromagnetyczny lub dźwiękowy przebywa drogę 2D.
Dalmierze laserowe są najchętniej i najczęściej kupowanymi rodzajami ręcznych dalmierzy na świecie. Głównie ze względu na bardzo dobry stosunek ceny do możliwości oraz pewnych cech technologicznych, które sprawiają, że urządzenia te są szybkie, precyzyjne i zużywają mało energii.
Sercem dalmierza laserowego jest układ optyczno-elektroniczny, który odpowiada za wysłanie impulsu elektromagnetycznego (laserowego), odbiór sygnału odbitego i jego analizę. Impuls laserowy wysłany przez nadajnik dociera do mierzonego obiektu, odbija się od jego powierzchni i powraca do dalmierza, gdzie układ elektroniczy wyznacza odległość:
Dalmierze ultradźwiękowe działają na podobnej zasadzie jak dalmierze laserowe. Tutaj jednak zespół nadawczy nie emituje fali elektromagnetycznej, a falę dźwiękową. Moduł elektroniczny mierzy czas, jaki upływa od wysłania sygnału ultradźwiękowego przez nadajnik do odebrania powracającego echa przez odbiornik.
Już te podstawowe informacje pokazuję nam podstawowe właściwości dalmierzy:
Więcej o praktycznym wykorzystaniu sprzętu na www.blog.mierzymy.pl. Zapraszamy!