Lasery rurowe to specjalistyczne instrumenty pomiarowe, które wspomagają układanie infrastruktury podziemnej, głównie sieci kanalizacyjnych. Instrumenty te, zwane także laserami kanałowymi, wyświetlają punkt laserowy. Operator instrumentu może zmieniać jego kierunek i pochylenia. Laser ustawiony w rurze lub w studzience rewizyjnej znacznie przyspiesza i usprawnia układanie kolejnych odcinków rurociągu we właściwym miejscu i z odpowiednim spadkiem. Laser rurowy natychmiast wychwytuje błędy budowlane i pozwala je skorygować jeszcze przed zasypaniem wykopu z rurociągiem.
Lasery rurowe to instrumenty samopoziomujące. Po wstawieniu w rurę lub studzienkę są po chwili gotowe do działania. Przy wyborze właściwego modelu trzeba sprawdzić przede wszystkim zakres realizowanych przez instrument spadków oraz średnicę obudowy, która decyduje o tym, do jakiej najmniejszej rury wstawimy instrument. Warto jeszcze zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje pomiarowe urządzenia, np. system automatycznego celowania. Niezbędnym wyposażeniem każdego lasera rurowego są tarczki do pracy w rurach o różnych średnicach.
Niwelator rurowy obsługuje się za pomocą panelu sterowania z ekranem, na którym wprowadza się żądane spadki i zmienia kierunek wyświetlania wiązki laserowej. Większość takich urządzeń posiada również piloty na podczerwień, które pozwalają sterować instrumentem zdalnie. Lasery rurowe są bardzo dobrze zabezpieczone przed wnikaniem do wnętrza wody i kurzu. Spełniają przeważnie wysokie normy IP. Wszystko po to, by praca nimi odbywała się bez przerw nawet w najtrudniejszych warunkach.