Lasery punktowe to bardzo specyficzny rodzaj poziomicy laserowej. W porównaniu z typowymi laserami krzyżowymi, lasery te zamiast linii wyświetlają punkty. W zależności od modelu jest ich przeważnie trzy lub pięć. Wyświetlane przez instrument punkty są ustawione do siebie pod kątami prostymi. Ta właściwość decyduje o przeznaczeniu tych urządzeń - służą one głównie do szybkiego wyznaczania prostopadłości (np. ustawiania ścian działowych pod kątem 90°). Punkty wyświetlane do góry i do dołu realizują funkcję pionownika. Służy on do dokładnego przenoszenia punktów z podłogi na sufit i odwrotnie. Punkty pionownika pomagają np. w wierceniu otworów w pionie między kondygnacjami.
Większość laserów punktowych to instrumenty samopoziomujące. Magnetyczny kompensator automatycznie ustawia wiązki w poziomie i pionie i przez cały czas pracy dba, by były one poprawnie wyświetlane. Dzięki temu sprzęt jest bardzo dokładny i nie wymaga od użytkownika ręcznego poziomowania. Wyświetlane przez laser punkty są widoczne w odległości 20-30 m nawet w nasłonecznionych pomieszczeniach. Lasery punktowe w przypadku wyznaczania tylko prostopadłości sprawdzają się lepiej od klasycznych laserów liniowo-krzyżowych.
Wybierając właściwy model lasera punktowego, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na liczbę wyświetlanych punktów. W ofercie producentów znajdziemy także instrumenty, które oprócz punktów generują również dwie linie, a niektóre z nich w trybie liniowym współpracują z odbiornikami. Wszystkie lasery punktowe można mocować na statywach, by wygodnie ustawiać instrument na właściwych wysokościach.