Dalmierze laserowe 3D to bardzo specyficzne instrumenty, które zamocowane na statywie pozwalają z jednego stanowiska wyznaczać współrzędne mierzonych punktów i w ten sposób szybko i bezproblemowo określać kształty i rozmiary mierzonych obiektów z milimetrową dokładnością. Technologie pomiarowe 3D pozwalają zastąpić praktycznie wszystkie drobne ręczne narzędzia pomiarowe. Są w stanie mierzyć łuki, krzywizny, prostopadłości, równoległości, wspomagać realizację prac budowlanych, a przy tym wszystkim ich obsługa jest niezwykle prosta i nie wymaga posiadania fachowej wiedzy. Jednym z najciekawszych instrumentów w tej grupie jest dalmierz skanujący Leica 3D Disto.
Bardzo istotną kwestią w przypadku korzystania z technologii 3D w zadaniach inwentaryzacyjnych jest wynik pomiaru. W przypadku dalmierzy laserowych 3D efektem prac są zwykle pliki DXF lub DWG (w postaci trójwymiarowej lub płaskiej w formie rzutów lub widoków) - standardowe formaty danych otwierane w większości programów projektowych CAD. Praktycznie po zakończeniu pomiarów w terenie dane są gotowe do dalszej obróbki. Operator oprogramowania może natychmiast rozpocząć projektowanie mebli kuchennych, schodów, blatów kamiennych, konstrukcji stalowych, wykonywanie rzutów inwentaryzacji architektonicznych itp. Cyfrowa wymiana danych między instrumentem pomiarowym a komputerem to gwarancja bezbłędności, która często pojawia się przy pomiarach ręcznych i notowaniu na kartce papieru.
Trzeba też mieć na uwadze, że pomiary instrumentami 3D, w tym praca za pomocą Leica 3D Disto, odbywa się jednoosobowo. Zdalny pomiar odległości metodą bezlustrową pozwala mierzyć najbardziej niedostępne elementy konstrukcji budowlanych bez potrzeby stosowania dodatkowych drabin czy rusztowań. To ogromna oszczędność czasu, która przy wysokiej dokładności wyników i ich bezbłędności znacząco podnosi wydajność pracy osób zajmujących się pracami pomiarowymi.