Statywy geodezyjne, cz. I - statyw drewniany

Klasyka wśród statywów. Kiedy jeszcze produkcja przemysłowa z aluminium była w powijakach, a włókno szklane traktowano jak materiał rodem z science-fiction, statyw drewniany był najczęściej stosowanym trójnogiem w pomiarach terenowych. O dziwo, jego popularność nie maleje.

Statyw drewniany - ze względu na swoją wysoką wagę zapewnia instrumentom bardzo dużą stabilność podczas pomiarów w wietrzne dni. Dlatego stosuje się go najczęściej pod ciężkie tachimetry. Dzięki dużej głowicy z śrubą sercową 5/8 cala na statywie drewnianym można mocować nawet najbardziej masywne tachimetry zmotoryzowane. Pewną blokadę rozsuniętych nóg statywu zapewniają śruby zaciskowe. Statyw ten, z powodu swojej masy, słabo sprawdza się na niestabilnym podłożu (np. w błocie lub na rozgrzanym asfalcie), ponieważ jego nogi zapadają się w miękkim materiale. Jest ciężki, niewygodny w transporcie, mało odporny na warunki atmosferyczne, zmienia swój kształt i rozmiary pod wpływem temperatury i wody, przez co należy go chronić przed ekstremalnymi sytuacjami.


Statyw drewniany CST/berger WDW 20HV-ON jest idealny pod ciężkie instrumenty pomiarowe, którym zapewnia dużą stabilność pracy

Więcej o praktycznym wykorzystaniu sprzętu na www.blog.mierzymy.pl. Zapraszamy!

Czytaj dalej... Statywy geodezyjne, cz. II - statyw z włókna szklanego