Obsługa niwelatora - niezbędne akcesoria

Niwelator bez dodatkowych akcesoriów jest jak samochód bez kół - piękny, ale nie jeździ. Sam instrument jest w zasadzie bezużytecznym gadżetem pomiarowym.

Statyw - zwany często trójnogiem. Pod niwelator w zupełności wystarczy statyw aluminiowy. Jest on lekki, odporny na warunki atmosferyczne, łatwy w transporcie i wytrzymały. Musi mieć śrubę sercową z gwintem 5/8 cala - to standardowe mocowanie w spodarkach niwelatorów optycznych i innych instrumentów pomiarowych. Na rynku są statywy z głowicą płaską lub kulistą. Ta druga umożliwia szybkie poziomowanie bez konieczności wysuwania nóg. Wprawni użytkownicy na głowicy kulistej potrafią spoziomować instrument bez używania śrub nastawczych w spodarce.


Lekki i poręczny statyw CST.berger ALQCI o wysokości roboczej do 160 cm i standardową śrubą sercową 5/8 cala

Łata niwelacyjna - najpopularniejszą są w tej chwili aluminiowe łaty teleskopowe. Już sporadycznie używa się w pomiarach budowlanych i geodezyjnych łat drewnianych. Łaty aluminiowe różnią się od siebie długością (od 4 do 7 m), a tym samym liczbą segmentów. Segmenty wysuwa się na zasadzie teleskopu. Złożona łata ma długość ok. 1 m i jest łatwa w transporcie. Łaty aluminiowe posiadają podział geodezyjny typu "E". Niektóre na odwrocie także standardowy podział milimetrowy dla łatwiejszego pomiaru wysokości.
Ważne, by łata wyposażona była w libellę pudełkową. Przez wielu użytkowników jej brak jest bagatelizowany, a łatę ustawia się w pionie "na oko". Okazuje się jednak, że niepoprawne spionowanie łaty ma bardzo duży wpływ na końcową dokładność niwelacji.


Klasyczna łata niwelacyjna Bosch GR 500 o długości 5 m, wyposażona w dwustronny podział "E" i mm

Pion sznurkowy - jest najczęściej wyposażeniem standardowym niwelatora. Pomaga scentrować go nad punktem pomiarowym.

Więcej o praktycznym wykorzystaniu sprzętu na www.blog.mierzymy.pl. Zapraszamy!

Czytaj dalej... Zanim rozpoczniesz pomiar niwelatorem