Brak produktów
Producenci
Niwelatory optyczne są podstawowymi instrumentami do wyznaczania różnic wysokości i obliczania na ich podstawie wysokości mierzonych punktów. 99% dostępnych na rynku nowych niwelatorów optycznych to modele samopoziomujące. W klasycznym zestawie niwelacyjnym, oprócz samego niwelatora, bardzo ważne role odgrywają statyw i łata niwelacyjna.
Najważniejszym parametrem decydującym o wyborze konkretnego modelu niwelatora jest jego dokładność. Ta z kolei wynika bezpośrednio z elementów optycznych, czyli powiększenia lunety i średnicy obiektywu. Powiększenie lunety decyduje także o wielkości obrazu łaty niwelacyjnej widzianego w okularze. Im powiększenie większe, tym obraz łaty większy, co poprawia komfort odczytywania przewyższeń na długich celowych. Jeśli niwelator będzie wykorzystywany na małych placach budowy, gdzie odległości do łaty nie będą przekraczały 20-30 m, można z powodzeniem wybrać model o mniejszym powiększeniu (20-26x). Gdy jednak planujemy celowe dochodzące do 50 m i więcej, warto posiadać niwelator o powiększeniu 28-32x.
Przy wyborze niwelatora warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego kompensatora, czyli elementu konstrukcyjnego odpowiadającego za samopoziomowanie osi celowej. Najbardziej popularne i niezawodne są kompensatory magnetyczne. W tańszych niwelatorach budowlanych występują także kompensatory powietrzne. Choć niwelatory optyczne są instrumentemi odpornymi na działanie wilgoci i można nimi bez obaw pracować w deszczu, to jednak w przypadku zastosowań zewnętrznych warto wybrać model o wyższym poziomie zabezpieczenia IP i w solidnej metalowej obudowie, które uchronią przed ewentualnym zaparowywaniem optyki.