Odbiorniki GPS GIS

Odbiorniki GPS GIS są przeznaczone dla specjalistów zajmujących się pomiarami terenowymi w celach tworzenia i aktualizacji baz danych. Są to przeważnie modele zintegrowane - w jednej obudowie umieszczono odbiornik, antenę i komputer odpowiadający za działanie odbiornika. Ta specyficzna konstrukcja sprawia, że odbiorniki GPS GIS są narzędziami wręcz kieszonkowymi. Są lekkie, poręczne, ale mają potężne możliwości pomiarów geoprzestrzennych i zbierania danych opisowych (atrybutów).

Głównym kryterium wyboru właściwego odbiornika GPS GIS jest przede wszystkim dokładność pomiarów satelitarnych. Najprostsze modele, które odbierają podstawowe sygnały GPS, potrafią pozycjonować z dokładnościami 2-5 m. Przeznaczone są głównie do pomiarów na otwartej przestrzeni (np. w lesie lub na polach), gdzie taki błąd pomiaru nie wpływa znacząco na jakość danych. Droższe modele potrafią pracować z dokładnościami submetrowymi (błąd mniejszy niż 1 m) czy nawet decymetrowymi i te odbiorniki mogą być stosowane w przestrzeni miejskiej. Najdokładniejszy sprzęt - działający w trybie różnicowym RTK - wyznacza pozycje z błędami centymetrowymi. Takie instrumenty z kolei świetnie sprawdzą się w inwentaryzacjach infrastruktury sieciowej, gdzie wymagana jest najwyższa jakość tworzonej dokumentacji.

Odbiorniki GPS dla GIS posiadają wbudowane łącza do komunikacji bezprzewodowej - modem komórkowy, Wi-Fi czy Bluetooth. Pozwalają one łatwą komunikację z urządzeniami zewnętrznymi, a także na połączenia z internetem bezpośrednio w terenie, skąd wyniki mogą być wysyłane natychmiast po zakończeniu inwentaryzacji. W urządzeniach, które przeważnie działają pod kontrolą systemu operacyjnego Windows w wersji mobilnej, można instalować praktycznie dowolne oprogramowanie polowe, które służy do zbierania danych geoprzestrzennych i atrybutów opisowych.

Producent